DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWYCH FUNDUSZY CELOWYCH
nazwa funduszu: PFRON
nazwa zadania: Klub Integracji Społecznej
Termin realizacji projektu – 01/04/2024 – 31/03/2027
Data podpisania umowy - czerwiec 2024 r
okres I: od 01-04-2024 do 31-03-2025
dofinansowanie: 1 415 966,60 zł
całkowita wartość: 1 437 776,60 zł
OPIS ZADANIA:
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz uczestnictwo w rozmowie rekrutacyjnej.
Formy wsparcia realizowane w projekcie:
- Warsztaty rozwoju osobistego, umiejętności psychospołecznych
- Zajęcia rozwoju osobistego
- Wyjścia do placówek kulturalno-edukacyjnych
- Konsultacje psychologiczno-pedagogiczne
- Zajęcia artystyczne
- Zajęcia rehabilitacyjne
- Zajęcia muzyczne (karaoke)
- Zajęcia integracyjne
- Zajęcia nurkowe
- Psychoterapia
- Dowóz uczestników na zajęcia
- Opieka
Wszystkie formy wsparcia realizowane są przez cały rok – więcej szczegółów pod numerem 510045685.
Od roku 2009 wszystkie działania integracyjne, rehabilitacyjne, sportowe, turystyczne realizowane są ramach Klubu Integracji Społecznej – programu współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminy Miasta Toruń.
Większość naszych podopiecznych, to osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, a ich niesprawność towarzyszy im przez całe życie. Wielu pogodziło się z chorobą, jednak nie są wstanie zaakceptować samotności i poczucia odrzucenia. Integracja społeczna poprzez twórczość, sport, rekreację, spotkanie, daje możliwość wyciszenia emocjonalnego i pozwala na obecność w gronie rówieśników.
Nasze zajęcia wybierają również osoby po wypadkach, które gdy zakończą leczenie szpitalne potrzebują wsparcia i ponownego odnalezienia siebie w nowej, trudnej, często nieakceptowanej sytuacji. Dla nich i dla ich rodzin niezbędna jest pomoc psychologiczna, terapeutyczna oraz ponowna integracja społeczna.
Wsparcie przyjmie postać zajęć o charakterze integracyjnym, rehabilitacyjnym, ogólnorozwojowym, kompensującym deficyty emocjonalne i społeczne, i poprawiające własną samoocenę. Zajęcia mają formę indywidualną lub grupową w zależności od sytuacji i potrzeby naszych podopiecznych
Integracja niepełnosprawnych wyraża się w takim wzajemnym stosunku pełno- i niepełnosprawnych, w którym są respektowane takie same prawa, liczą się takie same wartości, w którym stworzone są dla obu grup identyczne warunki maksymalnego, wszechstronnego rozwoju. Czuć się zintegrowanym, to móc uczestniczyć we wspólnej działalności, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ponosić odpowiedzialność za wyniki tych działań, a tym samym czuć się zaakceptowanym takim, jakim się jest – ze swoimi zdolnościami i ograniczeniami. Integracja dotyczy osób niepełnosprawnych we wszystkich przedziałach wiekowych i we wszystkich podstawowych sytuacjach życiowych: w życiu rodzinnym, w procesie kształcenia, w pracy, przy organizacji czasu wolnego – różnych form rekreacji, sportu i wypoczynku i aktywności twórczej. Osoby niepełnosprawne nie stanowią jednolitej grupy społecznej, potrzebują więc zróżnicowanej pomocy, terapii i indywidualnego osobistego podejścia do każdego przypadku.
więcej szczegółów pod numerem 510 045 685