Paraolimpiada 2020

5 września igrzyska paraolimpijskie dobiegły końca. Nadszedł więc czas podsumowań. Polscy sportowcy zdobyli 25 krążków. Wydawać by się mogło, że to solidny rezultat, jednak to najmniej złotych medali odkąd startujemy na tej imprezie!

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozpoczęły się dla polskiej kadry fantastycznie. Już drugiego dnia zmagań pierwszy medal dla Polski wywalczyli kolarze torowi Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Do brązowego krążka kilka godzin później srebro dołożył Adrian Castro w indywidualnym turnieju szpadzistów grupy B.

Na pierwsze złoto również nie musieliśmy czekać długo, bo już kolejnego dnia mogliśmy się cieszyć z Mazurka Dąbrowskiego na japońskiej ziemi. Róża Kołakowska wygrała zawody w rzucie maczugą (F32), bijąc rekord świata wynikiem 28,74 m. Róża Kozakowska stała się niejako wizytówką polskich sportowców na czas igrzysk paraolimpijskich. Kilka dni później zdobyła medal srebrny – tym razem w pchnięciu kulą.

Dwa krążki z Tokio przywieźli również nasi tenisiści stołowi. Natalia Partyka, Karolina Pęk i Rafał Czuper. Panie wywalczyły złoto i brąz, a 33 latek może pochwalić się medalami koloru srebrnego i brązowego.

Polskie medale na igrzyskach Paraolimpijskich. Tokio 2020:

Złoto (7): Róża Kozakowska(lekkoatletyka), Patryk Chojnowski (tenis stołowy), Piotr Kosewicz (lekkoatletyka), Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka), Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka), Karolina Pęk, Natalia Partyka (tenis stołowy, Renata Śliwińska (pchnięcie kulą klasa F40),

Srebro (6): Adrian Castro (szermierka), Michał Derus (lekkoatletyka), Rafał Czuper (tenis stołowy), Lucyna Kornobys (lekkoatletyka), Rafał Czuper (tenis stołowy, Lucyna Kornoboys (lekkoatletyka), Róża Kozakowska (lekkoatletyka), Szymon Sowiński (strzelectwo ),

Brąz(12): Marcin Polak i Michał Ładosz (kolarstwo torowe), Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów), Lech Stoltman (lekkoatletyka), Maksym Chudzicki (tenis stołowy), Karolina Pęk (tenis stołowy), Natalia Partyka (tenis stołowy), Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), Renata Kałuża (kolarstwo), Oliwia Jabłońska (pływanie), Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk (tenis stołowy), Maciej Lepiato  (lekkoatletyka), Alicja Jeromin (lekkoatletyka).

Klasyfikacja medalowa igrzysk paraolimpijskich stoi pod znakiem absolutnej przewagi reprezentacji Chin, która ma na koncie ponad 200 krążków,  w tym 96 złotych. Druga Wielka Brytania ma 124 medale w tym 41 złotych, z kolei USA ma 104 medale w tym 37 złotych. Suma 25 medali dała Polsce 17 miejsce w tym rankingu.

Medale Polaków w XXI wieku:

-Rio de Janeiro 2016:39 medali-9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych (10.miejsce),

-Londyn 2012: 36 medali-14 złotych, 13 srebrnych  i 9 brązowych (9.miejsce),

-Pekin 2008: 30 medali-5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych (18.miejsce),

-Ateny 2004:54 medale -10 złotych , 25 srebrnych i 19 brązowych (18.miejsce).

Najlepszym wynikiem w historii polskich startów była letnia impreza w 1980 roku. Zostało rozegranych 489 konkurencji w 13 dyscyplinach, a Polska zdobyła aż 177 krążków. W rankingu ustąpiła jedynie USA. Z taką samą liczbą medali Amerykanie wyprzedzili nas dzięki srebrnym medalom.

Bardzo mnie cieszy zaangażowanie niepełnosprawnych, którzy w tak ciężkiej sytuacji, która ich spotkała nie poddają się i walczą do końca przynosząc sławę naszemu krajowi.