Olimpijskie wyniki naszej reprezentacji

Reprezentacja Polski zakończyła już swoje zmagania na igrzyskach olimpijskich. Wynik medalowy Biało-Czerwonych okazał się najlepszym od wielu lat. Wśród naszych zawodników najmocniejsza ponownie była drużyna lekkoatletyczna.

Nasi kibice długo czekali na pierwszy medal polskiej reprezentacji. Podczas igrzysk olimpijskich Sukces nadszedł dopiero w szóstym dniu oficjalnych zmagań w Tokio. Polskie wioślarki w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Ziiimann zdobyły srebrny krążek w wioślarskiej czwórce  podwójnej.

„Mam nadzieję, że nasz medal złamał tę złą passę Polaków i proszę was, nie stresujcie naszych sportowców” – powiedziała wtedy Kobus-Zawojska – „Samo bycie tutaj to coś wielkiego”. „Mam nadzieję, że my dodamy teraz otuchy wszystkim kolejnym startującym zawodnikom” – dodała zdobywczyni pierwszego medalu dla Polaków. Czas pokazał,że miała rację.

Reprezentacja Polski zdobyła w sumie podczas igrzysk olimpijskich 14 medali. Aż dziewięć z nich zostało wywalczonych w lekkoatletyce. Świetnie zaprezentowali się polscy biegacze, którzy w sztafecie mieszanej 4x 400 metrów i sztafecie kobiet zdobyli odpowiednio złoty i srebrny medal. Dodatkowo brązowy medal na 800 metrów wybiegał Patryk Dobek . Największym moim zdaniem niespodziewanym sukcesem był złoty medal Dawida Tomali w chodzie na 50 kilometrów i dlatego do obecnego artykułu wkleiłem jego zdjęcie.

Biało-Czerwoni pokazali również, jaką są potęgą w rzucie młotem. Na damskim podium stanęła mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk i brązowa medalistka Malwina Kopron. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Wojciech Nowicki i na najniższym podium stanął Paweł Fajdek. Srebrny medal olimpijski wywalczyła Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem.

Oprócz czwórki podwójnej Biało-Czerwone zawodniczki podbiły tokijskie wody jeszcze trzy razy. Karolina Naja i Anna Puławska w kajakarskich dwójkach popłynęły po srebro, natomiast w czwórce wraz z Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską panie wywalczyły brązowe medale. Srebrny medal do kolekcji dorzuciły żeglarki Jolanta-Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec, które brały udział w zawodach klasy 470. Dość nieoczekiwanie brązowy medal wywalczył Tadeusz Michalik , który startował w zapasach.

Igrzyska olimpijskie w Tokio są dla Polaków najlepsze od czasów w Sydney w 2000 roku tam nasza reprezentacja również zdobyła 14 medali.