Wrocław – miasto 120 mostów

Zgodnie z tradycją, gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława ( panował w latach 915 – 921 ). Stąd też prawdopodobnie od imienia założyciela, wzięła się nazwa Wrocław. W roku 985 na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I. W tym też okresie miasto z resztą Śląska przeszło we władanie rodu Piastów.

              Co warto zobaczyć we Wrocławiu, będącym stolicą Dolnego Śląska? Na pewno wspomniany Ostrów Tumski z gotycką archikatedrą św. Jana Chrzciciela i muzeum katedralne  z autentyczną mumią egipską. Dalej oczywiście Stare Miasto. Warto podkreślić, że wrocławski Rynek jest drugi pod względem wielkości w Polsce. Na pierwszym miejscu jest Rynek w Krakowie. Oprócz charakterystycznego  ratusza są tu równie malownicze kamienice: Jaś i Małgosia. To dwie średniowieczne kamienice w północno – zachodnim narożniku wrocławskiego Rynku, połączone ze sobą arkadą. Między kamieniczkami, pod arkadą znajdowało się wejście na zlikwidowany w XVIII w. cmentarz, o czym przypomina napis „ Mors Ianua Vitae „ – „ Śmierć bramą życia„. Ponadto plac Solny – rynek pomocniczy Starego Miasta, wytyczony w 1242 r. na południowy zachód od Rynku. Plac służył jako targowisko. Handlowano tu głównie solą sprowadzaną z Wieliczki. Stąd nazwa. Obecnie to głównie targ kwiatowy. Kilka stoisk z kwiatami czynnych jest tu całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. W samym mieście zachowało się ponad 8 tys. zabytkowych kamienic.

              We Wrocławiu znajduje się też Panorama Racławicka, wielkie malowidło (15x114m) rozwieszone na ścianach rotundy, dzięki czemu widz znajduje się w centrum wydarzeń umieszczonych na płótnie. Pomysłodawcą Panoramy był lwowski malarz Jan Styka. Ponadto warto zobaczyć modernistyczną Halę Stulecia z 1913 r. i oczywiście barokowe budynki Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina. Wrocław to też Ogród Zoologiczny powstały w 1865 r. Obecnie jest to najstarsze zoo w Polsce. Ogród może się poszczycić największą liczbą zwierząt, jego 33 hektarową powierzchnię zamieszkuje 7000 zwierząt należących do ponad sześciuset gatunków.

              Wrocław często jest nazywany „Wenecją Północy„. Posiada 120 mostów i zajmuje pod tym względem 4 miejsce w Europie za Wenecją, Amsterdamem i Sankt Petersburgiem. Wg danych GUS z 2019 r. Wrocław liczy 640 tys.mieszkańców.

              Po II wojnie światowej Wrocław wraz z Ziemiami Odzyskanymi został przyłączony do Polski. Popularna była swego czasu anegdota. Mieszkaniec Wrocławia na pytanie „Pan z Wrocławia?” odpowiada „Tak, ja ze Lwowa”… Nic dodać, nic ująć…

Autor: Małgorzata Markowska

Zdjęcie: https://www.polska.travel/pl/glowne-miasta/wroclaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *