94 LATA SZKOŁY ORLĄT W DĘBLINIE

25. listopada 1925 roku w Grudziądzu powstała szkoła lotnicza, do dziś zwana Szkołą Orląt. 14. kwietnia 1927 roku przeniesiono ją do Dęblina. Obecnie uczelnia ta jest Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to jedyna w naszym kraju szkoła lotnicza, o której wiedzą pasjonaci lotów na całym świecie. Najbardziej znanym absolwentem tej placówki jest nasz jedyny dotąd kosmonauta – lubiany i szanowany generał pilot Mirosław Hermaszewski. Jest bardzo poważanym człowiekiem w naszym kraju. Od 1987 do 1991 roku był komendantem Szkoły Orląt.

Bardzo wielu pilotów z tej szkoły broniło Anglii podczas II wojny światowej, latając w dywizjonie 303. Po wojnie całe nasze siły powietrzne były szkolone na tej uczelni. To dzieje się do dnia dzisiejszego. Jedno, co się zmieniło po 1989 roku w tej szkole, to fakt, że mogą kończyć ją kobiety. Tę placówkę kończą nie tylko piloci, ale i nawigatorzy, meteorolodzy , kontrolerzy ruchu lotniczego, inżynierowie, konstruktorzy samolotowi i wielu innych specjalistów w tej lotniczej dziedzinie.

By dostać się do tej szkoły jako uczeń na pilota samolotów odrzutowych należy przejść specjalistyczne badania lekarskie. Ten sprawdzian daje ogromny przesiew wśród chętnych. Wystarczy najmniejszy uszczerbek na zdrowiu, to od razu się odpada. Jestem tego przykładem. Sam byłem na takich badaniach w 1984 roku. Zaczęło nas 70-u. Po pierwszym dniu odpadła połowa. Pod koniec zostało nas siedmioro. Myślałem, że będzie dobrze. Odpadłem niestety na czymś nie związanym ze zdrowiem. Jest taki wymóg, że długość ciemieniowa (to odcinek od głowy do pupy) nie powinien przekraczać 92 cm.

Ja niestety mam 94 centymetry. Powiedziano mi, że nie mógłbym odpowiednio się ułożyć podczas katapulty, co groziłoby urazem kręgosłupa. Zamiast Szkoły Oficerskiej zdecydowałem się na Szkołę Chorążych i po dwóch latach skończyłem szkołę jako technik ruchu lotniczego. Dlatego też jestem z tą szkołą tak mocno związany. W tej uczelni było liceum lotnicze, które przygotowywało młodych ludzi pasjonujących się lotnictwem do przyszłego zawodu pilota.

Ta szkoła przetrwa jeszcze wiele lat i liczę, że ukończy ją ogromna ilość wspaniałych ludzi.

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pomnik_przed_Szko%C5%82%C4%85_Orl%C4%85t_w_D%C4%99blinie_-_panoramio.jpg

3 Comments Add yours

  1. Karolina Lewandowska pisze:

    Heniu! Bardzo się cieszę, że po wielu trudach w końcu udało Ci się zalogować na portalu i od razu wrzucić piękny, ciekawy wpis! Doceniam Twoją wiedzę i rzetelność podczas pracy nad artykułem. Gratuluję i liczę na Twoją ciągłą aktywność na naszym portalu dziennikarskim 🙂

  2. Henryk Huzarski pisze:

    Dziękuję za szczery , motywujący do pracy wpis .

  3. Henryk Huzarski pisze:

    Pozdrawiam wszystkich uczestników z zajęć dziennikarskich .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *